proti - to be online
Czy można uznać ojcostwo po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?
autor: Marta Łubik , kategoria: Ustalenie rodzicielstwa , data dodania: 21.01.2019
„Miesiąc temu dowiedziałem się, że mam dorosłego już syna. Informacja ta mną wstrząsnęła, niemniej jednak bardzo się cieszę, że mam dziecko i chciałbym uznać ojcostwo. Czy mogę tego dokonać czy jest już na to za późno?”

Zgodnie z art. 76 § 1 kro uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.


Powyższe znalazło również potwierdzenie w art. 84 § 1 kro, w myśl którego, sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności.


W myśl w/w artykułów osiągnięcie przez dziecko pełnoletności wyklucza możliwość uznania ojcostwa. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli dziecko ukończyło lat osiemnaście to nie ma możliwości ustalenia jego pochodzenia, gdyż przyjmuje się, że po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności tylko ono może decydować, czy chce ustalenia swego pochodzenia.


A zatem ustalenie ojcostwa jest możliwe, jednakże legitymację czynną do wytoczenia tego powództwa ma tylko pełnoletnie dziecko oraz prokurator, który zgodnie z art. 86 kro może żądać wszczęcia postępowania w sprawie o ustalenie, zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa.


Reasumując podkreślić należy, iż uznanie ojcostwa jest wyłączone w stosunku do dziecka, które ukończyło osiemnaście lat, oraz wobec kobiety, która przed ukończeniem lat osiemnastu zawarła małżeństwo, tym samym uzyskując pełnoletność.


 


Podstawa prawna:

art. 76 § 1, art. 84 § 1 i art. 86 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 682 z późn. zm.),

Komentarz do art. 76 § 1, art. 84 § 1 i art. 86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pod red. J. Wiercińskiego, wyd. 1.