proti - to be online
Czy podział majątku jest możliwy w trakcie trwania sprawy o rozwód?
autor: r. pr. Marta Łubik-Piotrowska , kategoria: Podział majątku , data dodania: 04.11.2019

„Postanowiłam rozstać się z mężem i złożyć pozew o rozwód. Nim to jednak zrobię zastanawiam się czy mogę od razu złożyć wniosek o podział majątku wspólnego czy muszę z tym zaczekać? Posiadamy mieszkanie oraz dwa samochody i zależy mi na czasie.”


Podział majątku wspólnego z reguły następuje po rozwodzie i w ramach osobnego procesu, niemniej jednak przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego umożliwiają przeprowadzenie podziału majątku już w postępowaniu rozwodowym. Podział ten następuje, stosownie do art. 58 § 3 kro, na wniosek co najmniej jednego z małżonków oraz gdy jego przeprowadzenie nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.


Przepisy nie wyjaśniają, kiedy mamy do czynienia z nadmierną zwłoką, dlatego też każdorazowo to Sąd decyduje czy złożony wniosek przedłuży postępowanie czy też nie.


W praktyce Sąd uwzględni wniosek strony, jeżeli majątek stron jest nie duży, a małżonkowie uzgodnili między sobą skład i sposób podziału majątku wspólnego. Jeśli natomiast strony są skonfliktowane, a zachodzi potrzeba określenia i wyceny nakładów poniesionych z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka bądź z majątku osobistego na majątek wspólny, bądź ustalenia nierównych udziałów to wówczas zdecydowanie zajdzie nadmierna zwłoka w rozpoznaniu sprawy. Ponadto, Sąd może pozostawić wniosek bez rozpoznania lub wniosek ten oddalić, również wtedy, gdy dojdzie do przekonania, że konieczne jest przeprowadzenie postępowania dowodowego (np. dokonanie wyceny mieszkania lub innego składnika majątku, który zdaniem Sądu mógł zostać zaniżony). W takiej sytuacji strony po uzyskaniu rozdzielności majątkowej mogą dokonać podziału majątku u notariusza lub złożyć wniosek do Sądu Rejonowego, właściwego ze względu na położenie majątku.


Podkreślenia również wymaga, że decyzja Sądu o pozostawieniu wniosku o podział majątku bez rozpoznania nie podlega zaskarżeniu, a to oznacza, że nawet jeśli Sąd naszym zdaniem podejmie błędną decyzję to nie można poddać jej kontroli sądu odwoławczego.


 

Podstawa prawna:

art. 58 § 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 682 z późn. zm.),

Komentarz do art. 58 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pod red. J. Wiercińskiego, wyd. 1.