proti - to be online
Pełnoletni ojciec a niepełnoletnia matka - czy może on być opiekunem prawnym dziecka?
autor: Marta Łubik , kategoria: Władza rodzicielska , data dodania: 18.02.2019
„Mam 19 lat, a moja partnerka 16. Spodziewamy się dziecka i chcielibyśmy wiedzieć, czy jako osoba pełnoletnia mogę być opiekunem prawnym naszego dziecka? Czy mogę je uznać?”

Zgodnie z art. 94 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców.


Z w/w przepisu wprost wynika, że jeśli matka dziecka jest niepełnoletnia to obowiązki rodzica może przejąć pełnoletni ojciec dziecka. Niestety nim te obowiązki przejmie zobowiązany jest on podjąć pewne kroki prawne, dzięki którym nabędzie władzę rodzicielską. Wyjaśnić w tym miejscu należy, iż ojciec władzy rodzicielskiej nie nabywa z automatu, z samego faktu narodzenia się dziecka. Ojciec oczywiście może od razu po urodzeniu się dziecka uznać je, jednakże, aby to uznanie było skuteczne niezbędna jest zgoda matki, która będąc niepełnoletnia nie może jej wyrazić. Zgodę taką może za to wyrazić opiekun prawny dziecka (najczęściej jest to jeden z rodziców matki dziecka), a gdy takiego opiekuna nie ma, albo nie wyraża on zgody na uznanie ojcostwa wówczas ojciec dziecka może złożyć pozew o sądowe ustalenie ojcostwa.


A zatem, pamiętać należy, iż pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest złożenie wniosku o ustanowienie opiekuna prawnego (robi to np. osoba najbliższa, która chce tą funkcję sprawować) do sądu opiekuńczego, a następnie uzyskanie od niej zgody na uznanie dziecka lub skierowanie sprawy ponownie do sądu i złożenie pozwu o sądowe ustalenie ojcostwa.



Podstawa prawna:

art. 94 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 682 z późn. zm.),

Komentarz do art. 94 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pod red. J. Wiercińskiego, wyd. 1.