
„Razem z moja partnerką spodziewamy się dziecka. Będziemy młodymi rodzicami, jeszcze studiującym, którzy mają pewne obawy czy sobie poradzą. Chcielibyśmy dowiedzieć się na czym polega władza rodzicielska i kiedy dokładnie powstaje?”
[ . . . ]
„Razem z mężem zawarliśmy porozumienie dot. wykonywania władzy rodzicielskiej nad naszą małoletnią córką i będziemy sprawować opiekę naprzemienną. Niestety moja sytuacja finansowa jest gorsza niż męża i chciałabym wystąpić o alimenty? Czy takie żądanie przy ustaleniu opieki naprzemiennej jest zasadne?”
[ . . . ]
„Rozstaje się z żoną i chciałbym, abyśmy sprawowali opiekę nad synem w systemie naprzemiennym, gdyż dziecko jest mocno z nami związane. Żona niestety nie zgadza się na opiekę naprzemienną, czy mimo to sąd może ją orzec?”
[ . . . ]
„Podjęliśmy z żoną wspólną decyzję o zakończeniu małżeństwa i jesteśmy w trakcie ustalania sposobu sprawowania opieki nad synem po rozwodzie. Chciałbym uczestniczyć w życiu dziecka w możliwie najszerszym zakresie. Czy w naszej sytuacji możliwe jest ustalenie opieki naprzemiennej? Na czym ona dokładnie polega i kiedy sąd może ją uregulować?”
[ . . . ]
„Ojciec dziecka deklaruje, że będzie przekazywał dobrowolnie na rzecz syna kwotę 1.000,00 zł miesięcznie. Nie chce wszczynać postępowania sądowego, ale chciałabym mieć pewność, że były partner nie zmieni zdania i nie przestanie płacić z dnia na dzień. W jaki sposób można w takiej sytuacji się zabezpieczyć?”
[ . . . ]
„Ojciec dziecka od wielu miesięcy uchyla się od płacenia alimentów na rzecz naszego syna, więc zmuszona byłam pozwać o alimenty jego rodziców, czyli dziadków mojego syna. Niebawem ma się odbyć pierwsze rozprawa, a ja zastanawiam się czy dziadkowie mogą uchylić się od płacenia alimentów?”
[ . . . ]
„Ojciec dziecka od kilku miesięcy nie płaci alimentów, komornik mimo wszczętej egzekucji również nie może ich wyegzekwować, ponieważ były partner jest zatrudniony na czarno. Czy w takiej sytuacji mogę pozwać o alimenty dziadków? Czy taki pozew będzie zasadny?”
[ . . . ]
„Postanowiłam rozstać się z mężem i złożyć pozew o rozwód. Nim to jednak zrobię zastanawiam się czy mogę od razu złożyć wniosek o podział majątku wspólnego czy muszę z tym zaczekać? Posiadamy mieszkanie oraz dwa samochody i zależy mi na czasie.”
[ . . . ]
„Jestem po rozwodzie, który kosztował mnie dużo nerwów i stresu. Nadszedł czas, aby podzielić majątek, który zgromadziliśmy wraz z żoną w trakcie trwania małżeństwa, ale nie mam siły znowu się sądzić. Czy możemy się z żoną dogadać i zawrzeć umowę dotyczącą podziału majątku wspólnego?”
[ . . . ]
„Odkąd wyszłam za mąż w moim małżeństwie funkcjonuje wspólność majątkowa. Zastanawiam się nad zmianą tego ustroju i chciałabym dowiedzieć się kiedy ustaje wspólność majątkowa, jakie mogą być tego przyczyny?
[ . . . ]