Czy mogę zostawić dziecko samo w domu?
12 lutego, 2024

10 Zalet Mediacji

Mediacja jest pozasądową metodą rozwiązywania wszelkiego typu sporów, a jej celem jest wypracowanie satysfakcjonującego obie strony porozumienia.

W ocenie mojej – jako radczyni prawnej oraz mediatorki, przystąpienie do mediacji niesie za sobą wiele korzyści i do największych jej zalet zaliczyłabym:

  1. Realny wpływ na wynik sprawy – strony przy pomocy mediatora mają szansę wypracować porozumienie, które jest satysfakcjonujące dla obu stron. W postępowaniu sądowym orzeka sędzia i jego orzeczenie zazwyczaj dla jednej ze stron jest niezadawalające. Ponadto, samodzielne kształtowanie i pracowanie nad porozumieniem zwiększa szanse, że spór się nie odrodzi w przyszłości.
  2. Oszczędność czasu – mediacja w przeciwieństwie do postępowania sądowego jest znacznie krótsza, gdyż porozumienie można wypracować podczas 2-3 spotkań (długość mediacji uzależniona jest od woli i zaangażowania stron). Postępowanie sądowe zaś trwa średnio od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
  3. Niższe koszty – w przypadku mediacji strony ponoszą jedynie koszty związane z wynagrodzeniem mediatora, które jest dużo niższe niż wynagrodzenie pełnomocnika, który reprezentuje stronę w postępowaniu sądowym. Strony nie ponoszą również kosztów związanych z opłatami sądowymi (np. za wniesienie pozwu) czy kosztami związanymi z wydaniem przez biegłych opinii. O wysokości wynagrodzenia mediatora strony informowane są przed przystąpieniem do mediacji.
  4. Niski poziom sformalizowania mediacji – posiedzenie mediacyjne w przeciwieństwie do rozprawy w sądzie może być zorganizowane w dowolnym terminie i o dowolnej godzinie. Posiedzenia mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub on-line i mają przede wszystkim służyć temu, aby ułatwić komunikację stronom i sprzyjać wypracowaniu przez nie porozumienia.
  5. Wybór mediatora – strony mają możliwość wyboru osoby mediatora, czyli osoby, która wspomoże je przy wypracowaniu porozumienia. W postępowaniu sądowym strona nie ma możliwości wyboru sędziego prowadzącego sprawę tudzież ławników.
  6. Poufność – postępowanie mediacyjne nie jest jawne, co oznacza, że ani mediator, ani strony, ani inne osoby biorące w nim udział nie mogą posługiwać się informacjami uzyskanymi w związku z prowadzeniem mediacji.
  7. Zminimalizowanie stresu – wizyta w sądzie w niejednej osobie wzbudza strach i niepokój, paraliżuje i doprowadza do sytuacji, że strona nie potrafi przekazać sądowi ważnych informacji. Postępowanie mediacyjne pozwala uniknąć tego stresu, umożliwia swobodę wypowiedzi i daje komfort wyrażenia swoich uczuć i potrzeb.
  8. Regulacja kwestii, które nie mogą zostać uregulowane przez sąd – niestety sąd nie zawsze ma narzędzia do uregulowania wszystkich kwestii jakie strony chciałyby uregulować. Porozumienie zawarte przed mediatorem charakteryzuje się elastycznością, co oznacza, że strony w porozumieniu przez siebie wypracowanym mogą ustalić np. kto będzie odbierał dzieci z przedszkola, jeśli rodzic zobowiązany do opieki danego dnia nie będzie mógł tego zrobić lub kto po rozstaniu będzie opiekował się wspólnym zwierzęciem.
  9. Utrzymanie dobrych relacji pomiędzy stronami – jest to niezwykle istotne w sprawach rodzinnych, gdzie strony posiadają wspólne małoletnie dzieci. Dzięki mediacji nie eskalujemy konfliktu, nie pogłębiamy go tylko dbamy o to, aby utrzymać prawidłowe relacje.
  10. Równorzędna pozycja stron – w mediacji obie strony konfliktu mają zapewnioną równorzędną pozycję. Mediator nie staje po żadnej ze stron, jest niezależny, bezstronny, neutralny i dąży do tego, aby wypracowana ugoda była satysfakcjonująca i akceptowalna dla obu stron.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj też inne wpisy