POROZUMIENIE WYCHOWAWCZE  

Porozumienie wychowawcze, plan wychowawczy czy też porozumienie rodzicielskie to spisane przez rodziców zasady dotyczące sprawowania władzy rodzicielskiej, ustalenia miejsca zamieszkania wspólnego małoletniego dziecka, ustalenia kontaktów z dzieckiem, a także obowiązku partycypowania w kosztach utrzymania dziecka lub byłego małżonka.

Kto i kiedy może sporządzić porozumienie wychowawcze?

Porozumienie takie może zostać sporządzone zarówno przez rodziców, którzy pozostają w związku partnerskim, przez rodziców, którzy pozostają w związku małżeńskim i przez rodziców, którzy się rozstali i żyją osobno.

Porozumienie wychowawcze może zostać sporządzone przed mediatorem, radcą prawnym lub adwokatem zarówno przed wszczęciem postępowania sądowego, w jego trakcie (np. w sprawie o ustalenie kontaktów, w sprawie o rozwód) jak i po jego zakończeniu.

Czy warto przygotować porozumienie wychowawcze?

To zależy od tego jakie relacje są pomiędzy Tobą a twoim obecnym lub byłym partnerem. Jeśli potraficie się porozumieć w kwestiach dotyczących rozstania i opieki nad waszym wspólnym małoletnim dzieckiem to wówczas nie ma konieczności sporządzania takiego dokumentu.

Natomiast jeśli przewidujecie, że mogą w tym zakresie pojawić się nieporozumienia lub już się kłócicie i nie dogadujecie się w takich kwestiach jak np. to z kim ma dziecko mieszkać, jak mają wyglądać kontakty z dzieckiem w dni powszednie, w weekendy, wakacje czy ferie, a także nie potraficie się porozumieć co do kwoty alimentów, to wówczas warto zastanowić się nad przygotowaniem porozumienia wychowawczego.

Jeśli uznasz, że chcesz uniknąć przyszłych sporów i nieporozumień i sporządzić porozumienie wychowawcze to nie ściągaj wzoru z internetu, tylko skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Dlaczego nie ściągać wzoru z internetu?

Dlatego, że wzory zamieszczane w internecie często zawierają zapisy nie adekwatne do sytuacji życiowej w jakiej aktualnie znajdują się dani rodzice.

Porozumienie wychowawcze powinno być stworzone indywidualnie dla Was i dla Waszego dziecka, dlatego zapraszam Cię na konsultację w trakcie, której wysłucham Cię, ustalimy co jest dla Was istotne a następnie pomogę Ci sporządzić porozumienie wychowawcze, które będzie dla Was skrojone niczym garnitur szyty na miarę.