Termin na zaprzeczenie ojcostwa przez męża matki – kiedy należy złożyć pozew?
17 września, 2018
Do jakiego sądu złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa?
15 października, 2018

Kto i kiedy może złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

„Sześć miesięcy temu złożyłam pozew o rozwód, ale sprawa się jeszcze nie zakończyła. Obecnie jestem w ciąży, ale ojcem dziecka nie jest mój mąż. Czy mogę złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa czy uprawnionym jest tylko mąż?”

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyjmuje się, że jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.

Jak to zostało wskazane w artykule poprzedzającym, powyższe domniemanie może zostać obalone poprzez wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Do złożenia takiego pozwu uprawnionymi są wyłącznie te osoby, których interes w wyniku sprawy jest osobisty i bezpośredni i których legitymację zarówno czynną, jak i bierną reguluje ustawa.

A zatem wskazać należy, iż pozew o zaprzeczenie ojcostwa może złożyć:

1) mąż matki dziecka – w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, 2) matka dziecka – w terminie sześciu miesięcy od urodzenia dziecka, 3) dziecko – po dojściu do pełnoletności, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności, 4) prokurator – w każdej chwili i bez ograniczenia czasowego, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Wytaczając powództwo o zaprzeczenie ojcostwa uprawniony musi pamiętać, że:

1) mąż matki dziecka pozywa matkę i dziecko, a jeśli matka nie żyje to pozew wnosi tylko przeciwko dziecku, 2) matka pozywa męża i dziecko, a jeśli mąż nie żyje to pozew wnosi tylko przeciwko dziecku, 3) dziecko pozywa matkę i jej męża, a jeżeli matka nie żyje to pozew wnosi tylko przeciwko jej mężowi, a jeżeli i on nie żyje to pozwanym w sprawie jest kurator ustanowiony w sprawie przez sąd opiekuńczy, 4) prokurator pozywa dziecko, matkę i jej męża, a jeżeli mąż matki dziecka nie żyje to pozwanym w sprawie jest kurator ustanowiony w sprawie przez sąd opiekuńczy.

Podstawa prawna:

art. 63, 69, 70, 80, 81, 86 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 682 z późn. zm.),

Komentarz do art. 63, 69, 70, 80, 81, 86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pod red. J. Wiercińskiego, wyd. 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj też inne wpisy