„Ojciec dziecka od kilku miesięcy nie płaci alimentów, komornik mimo wszczętej egzekucji również nie może ich wyegzekwować, ponieważ były partner jest zatrudniony na czarno. Czy w takiej sytuacji mogę pozwać o alimenty dziadków? Czy taki pozew będzie zasadny?”
Zasadniczo obowiązek alimentacyjny, o którym mowa w art. 133 § 1 kro spoczywa na rodzicach dziecka. Jeśli jednak jeden z rodziców nie żyje lub nie jest w stanie on uczynić zadość swemu obowiązkowi to przechodzi on w całości na drugiego rodzica, a jeśli i ten rodzic nie jest w stanie samodzielnie wypełnić swojego obowiązku alimentacyjnego względem dziecka to wówczas co do zasady dziecko (w jego imieniu rodzic) ma prawo wystąpić o oświadczenie alimentacyjnych od swoich dziadków.
Zgodnie z art. 132 kro obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy:
1) nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności (chodzi tu zarówno o sytuacje, kiedy osób zobowiązanych w bliższej kolejności w ogólnie nie było, jak również o sytuacje, kiedy osoby te istniały, ale zmarły) albo
2) gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi (chodzi tu o sytuacje, gdy zobowiązany zdolności świadczenia jeszcze nie nabył, np. gdy, młody ojciec dziecka pozamałżeńskiego jeszcze nie pracuje zawodowo i nie posiada własnego majątku, jak i wtedy, gdy zdolność świadczenia trwale lub przejściowo utracił np. z uwagi na chorobę, nieporadność lub pobyt w zakładzie karnym) lub
3) gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami (chodzi tu o sytuacje, gdy rodzic skutecznie uchyla się od zapłaty alimentów – np. pracuje na czarno i próby wyegzekwowania należności nie dają wyniku).
Oprócz spełnienia jednej z w/w przesłanek, należy również wykazać, iż dziecko, które żąda alimentów od swoich dziadków znajduje się w stanie niedostatku, czyli muszą istnieć trudności w zaspokojeniu jego podstawowych potrzeb, a także należy wskazać, iż dziadkowie mają możliwości majątkowe i zarobkowe, które pozwolą im na zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb wnuka w stopniu, w jakim nie zostały spełnione przez rodziców.
Pamiętać również należy, iż w myśl art. 135 kro wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Sąd każdorazowo bada w/w przesłanki i na tej podstawie zasądza alimenty. Fakt, że ojciec dziecka został zobowiązany do zapłaty na rzecz dziecka kwoty 800,00 zł miesięcznie nie oznacza, że ta sama kwota zostanie zasądzona od dziadków, gdyż mogą oni zarabiać mniej niż rodzic, chorować i mieć większe potrzeby związane np. z leczeniem.
Podstawa prawna:
art. 132, 133 i 135 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 682 z późn. zm.)
Komentarz do art. 132, 133 i 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pod red. J. Wiercińskiego, wyd.1.