Udział kuratora w kontaktach z dzieckiem
8 stycznia, 2018
Nadzór kuratora nad kontaktami z dzieckiem
22 stycznia, 2018

Koszty związane z udziałem kuratora w kontaktach z dzieckiem – czyli kto płaci za kuratora sądowego?

„Chciałbym złożyć wniosek o ustalenie moich kontaktów z synem w obecności kuratora sądowego, ale dowiedziałem się od znajomego, że udział kuratora jest płatny. Chciałbym dowiedzieć się ile kosztuje udział kuratora w kontaktach z dzieckiem i kto za to płaci?”

Za udział kuratora sądowego w realizacji kontaktów rodzica z dzieckiem należy się wynagrodzenie, którego wysokość zależy od uznania sądu. Niemniej jednak z doświadczenia mogę wskazać, iż koszt udziału kuratora wynosi ok. 180,00 zł za każde spotkanie i kwota ta jest niezależna od tego, czy kontakt trwał 10 minut czy 10 godzin!

Pamiętać również należy, iż obowiązek uiszczenia w/w kwoty powstaje nawet wtedy, gdy do kontaktu nie doszło, gdyż istotny jest sam fakt stawiennictwa kuratora w miejscu i czasie wyznaczonym na kontakt i nawet niewydanie dziecka przez rodzica, pod którego opieką dziecko pozostaje nie zwalnia osoby zobowiązanej do zapłaty powyższej kwoty.

Wydając postanowienie w przedmiocie kontaktów i ustalając, że kontakty te będą odbywały się w obecności kuratora sądowego sąd wskazuje, który z rodziców ma pokryć wynagrodzenie mu należne. Najczęściej kosztami obciążony zostaje ten z rodziców, który złożył wniosek o udział kuratora, jednakże sąd może zdecydować, że wynagrodzenie pokryje drugi z rodziców (jeśli przyczyny uzasadniające ustanowienie udziału kuratora leżą właśnie po jego stronie) lub obarczy obowiązkiem zapłaty obydwie strony postępowania.

A zatem, wskazać należy, iż wysoce prawdopodobne jest, iż składając wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem w obecności kuratora sądowego to właśnie my zostaniemy obciążeni obowiązkiem uiszczenia należnego wynagrodzenia kuratorowi. Jednakże jak to zostało wskazane we wcześniejszym artykule kurator obowiązany jest z każdej obecności przy kontaktach sporządzić sprawozdanie, które następnie przedkłada sądowi i które może posłużyć w późniejszym postępowaniu sądowym jako cenny materiał dowodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przeczytaj też inne wpisy